İletişim
Prefabrik ve Çelik Evlerin Farkları Nelerdir?
Prefabrik ve Çelik Evlerin Farkları Nelerdir?

Prefabrik ev ve çelik evlerin son dönemlerde popüler hale gelmesi, sektörde yenilikçi ve modern ürünlerin üretilmesini ve maliyetlerin düşmesini beraberinde getirdi. Prefabrik ev ile çelik evlerin ne tür farklılıklara sahip olduğu ise yeni bir ev sahibi olmak isteyenler için merak konusu. Yazımızın devamında prefabrik yapıların ve çelik yapıların ne tür konularda farklılıklara (avantaj ve dezavantajlara) sahip olduğunu etraflıca ele alacağız.

Öncelikle prefabrik evle çelik evin ne anlama geldiğini açıklayalım. Ardından öne çıkan özelliklerini ve her iki ev türü için de mevcut farklılıkları ele alalım. 

Prefabrik Ev Nedir?

Prefabrik evleri, kısaca hazır ev sistemleri olarak nitelendirebiliriz. Bunun anlamı, eve ait tüm bileşenlerin (duvar panelleri, çatı konstrüksiyonu, su tesisatı, vb.) fabrika ortamında hazırlanıp kullanıcıya her şey dahil olarak teslim edilmesidir. Yani demonte ev sistemleridir. Evin kurulumu için gerekli olan tüm bileşenler fabrikada hazırlanıp, müşterinin arazisine hızlı bir şekilde monte edilerek hazır hale getirilebilmektedir. 

Prefabrik Evlerin Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir?

Son birkaç yıla kadar prefabrik evler daha çok kırsal kesimde, çiftlik evleri, orman evleri, kır evleri, yazlık evler, müstakil evler, kış evleri gibi yapılar için tercih edilse de son dönemlerde şehir merkezinde bulunan yapılarda da sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Bunun başlıca sebebi, prefabrik evlerin çok kısa sürede müşterinin taleplerine uygun hale getirilebiliyor olması ve maliyetlerinin betonarme ve çelik evlere göre çok daha uygun olmasıdır. Peki prefabrik evlerin öne çıkan özellikleri nelerdir, madde madde sıralayalım:

 • İstenilen metrekareye göre kısa süre içerisinde hazır hale getirilebilir.
 • Arazi üzerinde moloz, inşaat artığı, vb. kirliliğe sebep olan ürünlerin bulunmuyor olması.
 • Oldukça çevrecidir. Demonte edilebilir ve taşınabilir.
 • Çelik ev modellerine göre uygun fiyatlı olması.
 • Evlerin iç ve dış tasarımının kişiselleştirilebilir olması.
 • Çevre düzenlemesi ile birlikte harika dekorasyon kabiliyeti.
 • Uzun ömürlüdür. Depreme ve diğer doğal afetlere karşı dayanıklıdır.

Çelik Ev Nedir?

Diğer tüm ev türlerine (prefabrik, betonarme, ahşap, vb.) göre çok daha dayanıklı olan çelik evler, adından da anlaşılacağı üzere yapısal olarak tamamıyla çelik bileşen barındıran evlerdir. Çatı bileşenlerinden duvar bileşenlerine kadar konstrüksiyon çelikten imal edilir ve bu yapılar afetlere karşı en dayanıklı yapılar olarak bilinmektedir. 

Çelik Evlerin Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir?

Hem tek katlı hem de çok katlı yapılar çelik konstrüksiyon ile imal edilebilir. Çelik ev ve prefabrik evi ortak bir paydada buluşturan en önemli özellik müşterinin istek ve taleplerine göre dizayn edilebilmesidir. Ayrıca her iki ev tipinin de demonte edilebilir olması ortak bir özelliktir. Çelik yapılarda öne çıkan özellikler şunlardır:

 • Çelik ev, prefabrik evlere göre daha dayanıklı, daha uzun ömürlü ve daha pahalıdır.
 • Çelik evde depremden etkilenme oranı, diğer tüm evlere göre daha düşüktür. 
 • Yapısal malzeme tamamıyla çeliktir.
 • Fabrika ortamında tüm bileşenleri üretilip, müşterinin arazisine hazır olarak sevk edilebilmektedir.
 • Çelik ev prefabrik evlere göre daha yüksek maliyetlidir.

Prefabrik Ev ile Çelik Ev Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar 

Öncelikle bu iki ev türü için ortak noktalara bakalım, ardından ne tür özelliklerle birbirlerinden ayrılırlar bunlara değinelim. 

Çelik Evlerle Prefabrik Evlerin Benzer Yönleri

 • Her iki yapının da tüm bileşenleri fabrika ortamında hazırlanmakta ve birkaç gün gibi kısa süreler içerisinde müşteri arazisinde hazır hale getirilebilmektedir.
 • Her iki yapı da depreme ve diğer doğal afetlere karşı dayanıklıdır. 
 • Her iki yapı da müşterinin isteklerine (metrekare, kat sayısı, oda sayısı, yerden yükseklik, pencere/kapı sayısı ve konumu, veranda seçenekleri, vb.) göre özel olarak üretilebilmektedir. Aynı zamanda hazır konsept yapılardan da seçim yapılabilir.
 • Yapıların elektrik ve su tesisatlarıyla çatı sistemleri ve temel sistemleri gibi donanımları firmamız tarafından eksiksiz olarak tamamlanmaktadır.
 • Hemen hemen her türlü arazi tipine uygundur. 

Çelik Evlerle Prefabrik Evlerin Farkları

 • Çelik evlerin yapısal tüm bileşenleri çelikten imal edilmektedir. Prefabrik evlerde ise yapısal taşıyıcılar “H” şeklinde bilinen direkler kullanılmaktadır. 120 cm ila 150 cm aralıklarla bağlanan duvar panelleri, direklere çift taraflı levhalarla birbirlerine sabitlenmektedir. 
 • Çelik yapılarda ses ve ısı izolasyonunu temin etmek için taş yünü (dayanıklı bir izolasyon malzemesi) kullanılmaktadır. Prefabrik evlerde ise köpük izolasyonu veya müşterinin isteğine göre piyasada çeşitleri bulunan farklı türde izolasyon malzemeleri kullanılabilmektedir. 
 • Çelik evlerle prefabrik evler genel olarak dekorasyon anlamında çok benzer olsa da yapı statiği bakımından çelik evlerin daha üstün olduğunu söyleyebiliriz.
 • Çelik evlerin kullanım ömrü nispeten daha uzundur. Fakat her iki ev tipi de en az betonarme yapılar kadar uzun ömürlü ve dayanıklıdır.  

Kütahya Prefabrik üreticisi olarak sizlere çözümler sunuyoruz.

Bizimle iletişime geç !

Teklif Formu
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?