İletişim
Prefabrik Evlerin Özellikleri Nelerdir?
Prefabrik Evlerin Özellikleri Nelerdir?

Prefabrik ev, bir evi oluşturan unsurların yani duvar, kapı vs. parçaların fabrikada üretilerek evin inşa edileceği alana kurulduğu ev tipidir. Prefabrik evin inşasında, geleneksel yapılarda olduğu gibi bir temele gereksinim duyulmaz. Çoğu zaman tek ya da iki katlı imal edilen prefabrik evler, kullanıcı talebine göre çok katlı da imal edilebilir. Bir başka ifadeyle özelleştirilebilir.

Prefabrik evlere yönelik ses ve ısı yalıtımı işlemleri yapılabilir. Bu yönüyle geleneksel bir evden farkı yoktur. Öte yandan, prefabrik evlerin elektrik tesisatına ve kanalizasyon sistemine sahip olduklarını da belirtmek gere. Kişiselleştirilebilir yapı çözümleri arasında yer alan bu evler, kullanıcının yerleşim planı ve alanı dikkate alınarak tasarlanır.

Kullanıcı talebine bağlı olmak kaydıyla, arzu edilen zamanda sökülüp bir başka bölgeye transfer edilebilen bu yapılar son derece pratik ve konforlu bir kullanım sunar. Konvansiyonel yapı çözümlerinde olduğu gibi uzun süreli inşa söz konusu değildir. İşçilik maliyeti bakımından da yine geleneksel yapılara nispeten çok daha avantajlıdır.

Kullanıcı beklentileri, talepleri ve gereksinimleri dikkate alınarak planlanan bu yapılar, bilhassa deprem ve toprak kayması gibi doğal afetlere karşı da oldukça güvenlidir. Ayrıca, çevre dostu olması da prefabrik evleri farklı kılan bir başka özelliktir. Zengin bir model çeşitliliği ile kullanıcılara sunulan bu evler, cazip fiyatlandırması sayesinde hemen hemen herkese hitap eder.

Prefabrik Evlerin Avantajları Nelerdir?

Prefabrik evlerle geleneksel yapılar kıyaslandığında prefabrik evleri özel ve ayrıcalıklı kılan çok sayıda faktörden söz etmek mümkün. Oldukça kısa sürede, pratik bir şekilde üretilip bir yerden bir başka yere transfer edilebilir olması, deprem ve toprak kayması gibi doğal afetlere karşı emniyetli yapısı başta olmak üzere, prefabrik evlerin başlıca avantajları şunlardır:

  • Kullanılacak malzeme ve materyalde geniş bir hareket alanı sunar. Kullanıcılar malzeme seçiminde özgürdür.
  • Ses ve ısı yalıtımı özelliğine sahiptir. Bu sayede her mevsim büyük bir konforla kullanılabilir.
  • Oldukça kısa zamanda montajlanır. Dolayısıyla, kullanıcı için kısa sürede oturabilir duruma getirilebilir. Taşınmak için uzun süreler beklenmesine gerek kalmaz.
  • Hafif malzemeler ve fiziki etkenlere karşı dayanıklı materyaller kullanılarak üretilmesi, prefabrik özelliklerin deprem ve toprak kayması başta olmak üzere doğal afetlere karşı koruyucu özellik göstermesini sağlar.
  • Özelleştirilebilir yapısı ve malzeme kullanımında sağladığı özgürlük sayesinde geniş bir model yelpazesine sahiptir. Estetik kaygılara kusursuz yanıt verecek nitelikte tasarlanır.
  • Büyüklük, kat ve oda sayısı, balkonu gibi pek çok unsuru kişiselleştirilebilir.
  • Ekosistem dostu olup çevreye karşı duyarlıdır. Zira yanmaz özelliğe sahiptir ve suya karşı dayanıklıdır.
  • Yaşam alanı içerisinde değişiklik yapmak çok kolay ve pratiktir.
  • Geleneksel yapılara kıyasla çok daha ekonomiktir.

Bizimle iletişime geç !

Teklif Formu
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?