İletişim
Prefabrik Evler Kaç Katlı Olabilir?
Prefabrik Evler Kaç Katlı Olabilir?

Prefabrik ev üretimi dünya genelinde sıklıkla tercih edilmektedir. Türkiye’de prefabrik sektörü 1900’lü yılların ikinci yarısında hız kazanmıştır. Bu sektördeki büyüme ve gelişme artan ihtiyaçların yanı sıra teknolojideki gelişmelerle de yakından ilgilidir.

Geleneksel inşaat yöntemlerinden farklı şekilde üretilen prefabrik yapılar çok sayıda avantajı da kullanıcılara sunması ile öne çıkar. Bu yapıların güvenilir olması, uzun yıllar kullanıma olanak tanıması ve hızlı üretim koşulları tercih edilmelerini sağlar.

Prefabrik Evlerin Özellikleri

Prefabrik evler tek katlı olarak üretilebileceği gibi üç katlı üretimi de söz konusudur. Bu yapıların her alana uygun olarak üretilebilir olması en önemli özellikleri arasındadır.

Prefabrik evler birden fazla kata uygun olarak üretileceği zaman hafif çelik yapılar tercih edilebilir. Bu sayede dayanım oranı da artar. Prefabrik yapılar konut ihtiyacını karşılamak üzere, fabrika biçiminde, sosyal alan ihtiyacı için ya da depolama alanı şeklinde üretilebilir.

Günümüzde sektördeki ilerlemeler sayesinde çok sayıda ürün seçeneği kullanıcılara sunulabilmektedir. Prefabrik evlerin sağladığı avantajlar sayesinde kullanım kolaylığı yarattığı da görülmektedir.

 • Prefabrik evler ısı yalıtımı ve ses yalıtımı özelliklerine sahiptir,
 • Uzun yıllar kullanıma uygun üretilir,
 • Dış etkenlere karşı mukavemetlidir,
 • Kısa sürede kurulabilir,
 • Maliyet avantajı sağlar,
 • İşçilikten tasarruf ettirir,
 • Her zevke ve ihtiyaca uygun ürün bulmak kolaydır,
 • Depreme dayanıklıdır,
 • Coğrafi unsurlardan en az etkilenecek şekilde üretilir,
 • Tek katlı ya da dubleks prefabrik evler arasında seçim yapılabilir,
 • Bir bütün olarak montajı yapılır, tüm teknik ayrıntılar üretim sürecinde tamamlanır,
 • Güvenlidir,
 • Ekonomik yönden avantajlı yapılardır,
 • Prefabrik evlerin parçaları fabrika ortamında üretilir,
 • Modüler yapıdadır,
 • Yangına karşı mukavemetlidir,
 • Geniş açıklıkların geçirilmesi bu tip evlerde kolaydır,
 • Beton dayanımı sağlamdır,
 • Sıcak iklim koşullarında böcek ve haşere üretmez.

Prefabrik Konutlar ve Beton Kalitesi

Yapı malzemelerinde beton kullanımı nedeni ile beton kalitesinde gelişme yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Daha hafif ve daha iyi yalıtım özelliklerine sahip beton üretimi günümüzde yapılan çalışmalar sayesinde hız kazanmış durumdadır.

Malzeme teknolojisi her geçen gün gelişmektedir. Buna bağlı olarak da üretilen prefabrik yapıların dayanım oranları, kalitesi, sunduğu avantajlar ilerleme kaydetmektedir.

Yeni beton çeşitlerinin üretilmesinin en temel sebebi normal betonların sakıncalı taraflarını bertaraf ederek kullanışlı ve ekonomik betonlar elde etmektir. Prefabrik yapılar bu hususlar dikkate alınarak imal edilir. Fabrikasyon özelliklere sahip olan prefabrik evlerin kurulumu kolay ve hızlıdır.

Prefabrik Evler ve Alternatifsiz Avantajları

Prefabrik evler değişen ihtiyaçlar doğrultusunda günümüzde en çok tercih edilen konut seçenekleri arasında ilk sırayı almaktadır. Yaşanan doğal afetler sırasında en hızlı üretim imkanı olan prefabrik evler insanların barınma ihtiyacını en kolay şekilde karşılaması bakımından da önemlidir.

Dünyada ve Türkiye’de yaşanan değişim, dönüşüm ve bazı afetler karşısında yeni yapı sistemlerine ihtiyaç duyulması kaçınılmazdır. Teknolojik ilerlemelerin de desteklediği yeni anlayışlar sayesinde konut ihtiyacına en makul cevabı prefabrik evler vermektedir.

Prefabrik yapılar yalnızca konut ihtiyacı söz konusu olduğunda tercih edilmez. Spor salonları, fabrikalar, sosyal alanlar, depolama alanları gibi çok sayıda gereksinime prefabrik yapı sistemleri aracılığı ile kısa sürede yanıt verilebilmektedir.

Çelik prefabrik sistemler çelik profillerden oluşan taşıyıcı döşeme, duvar, çatı panelleri gibi parçaların kurallara uygun şekilde birleştirilmesinden elde edilmektedir.

1950’li yıllardan itibaren prefabrik yapılara daha yoğun bir ilginin olduğu görülmektedir. Bu yapıların dünya genelinde tercih edilmesinde çok sayıda etkenden söz edilebilir.

İnsanlar var oldukları günden bu yana korunma, barınma, yaşamını idame ettirebilme gibi en temel ihtiyaçlarına çözüm üretmiştir. Barınma ihtiyacı da insanın en temel ihtiyaçları arasındadır.

Geçmişte barınma ihtiyacını karşılamak üzere farklı malzemelerden konut üreten insan bu malzemelerin zaman içerisinde daha maliyetli hale gelmesine bağlı olarak ya da dayanıklılığı baz alarak yeni arayışlara girmiştir.

Prefabrik yapılar konut ihtiyacının karşılanması sırasında hızlı çözüm üretmesi, dayanıklı olması, çevresel koşullardan en az oranda etkilenmesi, düşük maliyeti nedeni ile en sık tercih edilenler arasına girmiştir.

Prefabrik yapıların sürdürülebilir olması, güvenliği, depreme dayanıklı yapısı tercih edilmelerine yol açan önemli unsurlar arasındadır. İnsanın yaşam standartları yeni sistemler sayesinde şekillenir.

Prefabrik yapı sistemleri de son yıllarda yaşam biçimlerini yeniden şekillendirebilme özellikleri ile öne çıkmaktadır. Geçmişte kullanılan ve günümüzde de devam eden geleneksel inşaat sistemleri uzun sürede tamamlanması bakımından bir dezavantaj yaratmaktadır.

Geleneksel inşaatlar daha maliyetli ve uzun sürede tamamlanabilmesi  açısından prefabrik evlere kıyasla daha zahmetlidir. Prefabrik evler fabrika ortamında üretilen parçaların kurulum alanında bir araya getirilmesi ile imal edilir.

Bu tip evlerde teknik ihtiyaçlar da bir bütün olarak giderilir. Isı ve ses yalıtımı özelliklerine de sahip olan prefabrik evler uzun yıllar kullanılmak üzere tasarlanır.

Tek katlı ya da iki katlı olarak üretilebilen prefabrik evler üçüncü kata kadar çıkabilir. Üç katlı prefabrik evlerde çelik konstrüksiyon kullanılarak dayanım elde edilir.

Prefabrik evlerin üretim süreçlerinde fire ve kayıplar en aza indirilir. Değişen iklim koşulları bu tür evleri olumsuz yönde etkilememektedir. Rüzgar, yangın veya depremler karşısında yüksek dayanıklılık oranına sahip olan bu tarz evler güvenli oluşları bakımından da tercih edilmektedir.

Prefabrik evler sürdürülebilir kaynak yaratması açısından da dünyanın geleceği için önlem alınmasına yardımcıdır. Dünyanın daha yaşanabilir bir alan olması, gelecek nesillere sağlıklı bir yaşam alanı bırakılabilmesi için sürdürülebilir kaynakların önemi her geçen gün artmaktadır.

Mimari ve inşa süreçlerinde sürdürülebilirlik yapı malzemeleri açısından önemsenmesi gereken bir konudur. Sürdürülebilir mimarinin en temel koşulları arasında ise inşaatlarda kullanılan malzemelerin dönüşebilir nitelikte olması yer alır.

Yapı sakinleri konfor ve güven duygusunu prefabrik evlerde rahatlıkla hissedebilir. Prefabrik evler doğal çevrenin korunması açısından da önemli bir rol oynar.

Prefabrik evler yapım ve kullanım aşamasında çok sayıda avantajı sunar. Diğer yapı türleri ile kıyaslandığında prefabrik evler çok daha hafif malzemelerden üretilir.

Bu yapılar her alana rahatlıkla kurulabilmektedir. Özellikle deprem bölgesinde olan ülkemizde riskli alanlarda ya da henüz oluşumu tamamlanmamış zemin yapısına sahip bölgelerde dahi güvenle kullanılabilmektedir.

Prefabrik yapılar farklı iklim koşullarında tüm özelliklerini koruyabilecek şekilde üretilmektedir. Değişim geçirmemesi sebebi ile de prefabrik evler güvenle tercih edilmektedir.

İnsanların kolay imal edilebilen, hızlı kuruluma imkan tanıyan, güvenilir konutlara olan ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Az maliyetli oluşu, sürdürülebilir özellikleri, zaman tasarrufu sağlaması, işçilikten tasarruf ettirmesi bakımından prefabrik evler aranılan kriterleri karşılayabilme özelliğine sahiptir.

Prefabrik evler herhangi bir iklim şartına bağlı kalınmadan 4 mevsim hazırlanabilme özelliğine sahiptir. Prefabrik yapıların bir diğer özelliği de sıcak iklim şartlarında böcek ve haşere oluşumuna imkan tanımamasıdır.

Prefabrik evlerde hafif taşıyıcı sistemler galvanizleme yöntemi ile korozyona karşı dirençli bir biçimde üretilir. Bu sayede de uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunar.

İmalatların fabrika ortamında yapılması hata payını sıfıra indirirken iş kazaları oranlarının da azalmasında etkendir. Bunun yanı sıra demonte özellikler göstermesi prefabrik evlerin istendiğinde başka mekanlara nakledilebilmesini de kolaylaştırmaktadır. Tüm bu özellikler prefabrik evlerin avantajları olarak karşımıza çıkarken bu sektör her geçen gün büyüyerek gelişimini sürdürmektedir.

Bizimle iletişime geç !

Teklif Formu
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?