İletişim
Prefabrik Ev Taşınabilir mi?
Prefabrik Ev Taşınabilir mi?

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sanayileşmenin artması, gelişen teknolojiler prefabrik sektörünü doğrudan etkilemektedir. Bu sektörün en önemli tercih edilme nedeni hızlı kuruluma olanak tanımasıdır. Buna ilaveten acil barınma ihtiyaçlarına anında çözüm üretebilmesi sektörün gün geçtikçe daha hızlı büyümesine yol açmaktadır.

Acil ihtiyaç oluşması durumunda kısa sürede kurulabilme özelliği prefabrik yapıların en önemli özelliklerinden biridir. Talep artışı karşısında bu sektörde hızlı bir büyümenin olması ise kaçınılmaz bir gelişmedir.

Bir yapı projesi inşa edilirken prefabrik yapı sistemlerinin kullanılması pek çok fayda sağlar. Proje toplam maliyetinin azlığı, hızlı kurulum, yapı elemanlarından beklenen dayanım ve kalitenin elde edilmesi, şantiyede oluşabilecek iş kazalarını en aza indirmesi, malzeme tasarrufu sağlaması bu yararlardan bazılarıdır.

Prefabrik sektörü Türkiye genelinde 1950’li yıllardan itibaren kendisine uygulama alanı bulmuştur. Prefabrik kelimesi parçaların önceden bir araya getirilerek birleştirilmesi anlamında kullanılır. Bu tip yapılar dünya genelinde 1. Dünya savaşından sonra üretilmeye başlanmıştır.

Barınma ihtiyacını karşılamak amacı ile üretilmeye başlayan prefabrik yapılar sektördeki hızlı gelişmeler sayesinde günümüzde farklı teknik özelliklerde üretilebilmektedir. Ülkemizde sanayi yapılarının üretimi betonarme/çelik karkas prefabrik sistemler olarak yapılabilmektedir.

Türkiye genelinde en fazla prefabrik yapı Marmara Bölgesi’nde bulunurken ardından İç Anadolu, Ege ve Batı Akdeniz gelmektedir. Türkiye’de prefabrik yapılar için ağır prefabrik yapılar ve hafif prefabrik yapılar olarak bir sınıflandırma yapılabilmesi mümkündür.

Prefabrik yapılar çok sayıda türde ve modelde inşa edilebilme özelliğine sahiptir. Prefabrik evlerin günümüzde sıklıkla tercih edilmesinde çok sayıda etken rol oynar. Bu yapıların sahip olduğu avantajlar nedeni ile ülke genelinde birçok bölgede prefabrik yapıların inşa edildiği görülmektedir.

Prefabrik yapılar ev olarak üretilebileceği gibi fabrika, depo alanları ya da daha farklı ihtiyaçlar düşünülerek de tasarlanabilir. Prefabrik evlerin kullanıcı için sunabileceği çok sayıda avantaj vardır. Uzun süreli kullanıma olanak tanıması, dayanıklılığı, depreme karşı mukavemetli oluşu, maliyet avantajı ve daha birçok özellik prefabrik evlerin avantajlarından yalnızca birkaçıdır.

Prefabrik Evlerin Avantajları

Prefabrik evlerin üretim süreçlerinde birçok avantaja sahip olması tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Geleneksel yöntemlerden farklı olarak bu tip yapılar çok kısa sürede üretilerek yerine monte edilebilmektedir.

Mevsimsel farklılıklar yapım aşamasında işçilerin etkilenmesine olanak tanımadığından her zaman bu yapılar kurulabilmektedir. Prefabrik betonarme yapı elemanları kapalı ortamlarda imal edildikten sonra kurulacağı alana nakledilerek yerinde montajı yapılır. Bu sebeple de hızlı bir üretim süreci vardır.

Prefabrik evler üretilirken iş programı önceden planlanabilir ve olası aksamalar da öngörülebilir. Bu özellik sebebi ile de yapım aşaması oldukça kısadır. Üretimin her aşamasında gerçekleştirilen kalite kontrolleri nedeni ile prefabrik evler yüksek kalite standardına sahiptir.

Makineler aracılığı ile üretilen prefabrik yapı sistemleri geleneksel inşaat sektöründe kullanılan işçilik kalitesinden bağımsızdır. Yapı sistemlerinin kalitesi fabrikasyon sistemler sayesinde sağlanır. Kalite kontrollerinin yapılması nedeni ile istenilen standartlarda imalat yapılabilmektedir. Üretilen yapı elamanlarının daha uzun ömürlü ve mukavemetli olması da prefabrik evlerin öne çıkan özelliklerinden biridir.

 • İnşa süreci çok hızlıdır,
 • Beton dayanımı yüksektir,
 • Beton kalitesi fabrikasyon üretime bağlı olarak yüksektir,
 • Ekonomiktir,
 • Geniş açıklıkların geçirilmesine imkan tanır,
 • İskele- kalıp maliyeti fabrikasyon üretim sebebi ile düşüktür,
 • İklim koşulları inşaatın yapım sürecini etkilemez,
 • Yangına karşı dayanıklıdır,
 • Çevrenin korunmasına katkı sağlar,
 • İklim koşullarından etkilenmez,
 • Modüler yapıda üretilirler,
 • Modüler yapıda oldukları için kuruldukları alandan sökülüp başka bir yere tekrar kurulabilirler.

Prefabrik Sektörünün Gelişmesi

Prefabrik sektörünün ürettiği prefabrik yapıların kullanım ömrü yaklaşık olarak 100 yıldır. Yap uygula yöntemi kullanılarak imal edilen prefabrik evler uzun yıllar kullanılmak üzere üretilir. Günümüzde üretimi yapılan prefabrik evlerde ısı yalıtımı sorunu da bir problem olmaktan çıkmıştır.

Prefabrik yapılar çok sayıda teknik özellikle donatılmış olarak da üretilebilmektedir. Özellikle acil barınma ihtiyacı ortaya çıktığında prefabrik evlerin çok hızlı üretilmesi en önemli avantajları arasındadır.

Prefabrik yapılar sipariş verileceği zaman çalışılacak firmanın profesyonelliğine ve deneyimine dikkat edilmesi gerekir. Firma güvenilirliği ortaya konulacak işin kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. 

Kaliteli malzeme kullanımı, alanında uzman kişilerin firmada çalışıp çalışmadığı da ortaya konacak işin kalitesi üzerinde direkt etkili olur. Prefabrik yapı tercih edileceği zaman hangi amaca yönelik sipariş verileceği önemlidir.

Prefabrik evler her alana kurulabilen ve çok kısa sürede üretilebilen yapılardır. Bu yapılar kurulacağı yerdeki coğrafi şartlardan etkilenmediği gibi barınma ihtiyaçlarına kısa sürede yanıt verilmesini kolaylaştırır.

Prefabrik yapılar yalnızca ev olarak üretilmez. Sektör geniş bir çalışma alanına sahiptir. Fabrika, soğuk hava deposu, yemekhane, spor salonu, ofis, villa, sosyal tesis, yatakhane, hangar, sosyal yapı gibi çok sayıda yapı prefabrik sistemler aracılığı ile kurulabilir.

Prefabrik Evlerde Ses ve Isı Yalıtımı

Prefabrik evlerde ses ve ısı yalıtımı yapılır. Bu binaların iç ve dış duvarlarına belirli kalınlıklarda özel panel sistemler kurulur. Duvar panelleri arasında ise yüksek yoğunluğa sahip izolasyon içerikli yalıtım malzemeleri yer alır.

Prefabrik yapılar bu sayede yaz veya kış mevsimi fark etmeksizin kullanıcıya konfor sağlar. Esnek yapı özelliklerine sahip olan bu tip evler deprem dayanımı ile de öne çıkar. Yangına karşı dirençli oluşları, iklim şartlarından etkilenmemeleri, çevre dostu ürünlerden üretilmeleri, kısa sürede kurulurken çevreye zarar vermeden bu işlemleri yapabilme olacağı yaratmaları ile prefabrik evler kullanıcı dostudur.

Bu yapıların en önemli özellikleri arasında demonte ürünlerin bir araya getirilerek inşa edilmesi yer alır. Prefabrik evler demonte özelliğe sahiptir. Bu özelliği nedeni ile de sökülüp takılabilir ve istenilen her yere yeniden kurulabilir.

Prefabrik yapılar uzun ömürlü olması ile öne çıkarken standart bakımları düzenli olarak yapıldığı takdirde kullanım sırasında sorun çıkarmaz. Panel aralarında oluşan çatlaklar malzemelerin doğal koşullardan etkilenmesi nedeni ile olabileceği için bir problem teşkil etmez.

Düzenli bakımları yapılırken bu tür çatlaklar mastik adı verilen malzeme ile tamir edilir. Ardından da gereklilik halinde boyama işlemi yapılabilir. Yapının üretim sürecinde kullanılacak malzeme kalitesine bağlı olarak prefabrik evlerin fiyatlarında değişiklik olur.

Evin büyüklüğü, kaç katlı olduğu yapıya ilave edilecek diğer donatılar fiyat değişkeni üzerinde doğrudan etkili olan unsurlardan bazılarıdır. Çatı kaplaması sırasında bazı evlerde alternatif malzemelere gerek duyulduğunda maliyet artışı söz konusu olur.

Ayrıca ısı yalıtımı yapılırken standartların dışında malzeme kullanımı söz konusu olursa bu durum da maliyet artışlarına doğrudan yansıyacaktır. Prefabrik evler güvenle tercih edilebilecek konforlu ve şık tasarımlara sahip olan modüler yapılardır. Modüler özellikleri sebebi ile de kurulup sökülebilir.

Bizimle iletişime geç !

Teklif Formu
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?