İletişim
Çelik Evlerin Avantajları Nelerdir?
Çelik Evlerin Avantajları Nelerdir?

İnşaat sektörü önemli sektörler arasında yer alırken bu sektörün de yaşanan güncel değişimlerden ve teknolojideki ilerlemelerden doğrudan etkilendiği görülmektedir. Çelik evler bu kapsamda betonarme yapılara kıyasla günümüzde daha fazla tercih edilir olmuştur.

Çelik olarak tanımlanan malzeme demir elementiyle % 0,2-% 2,1 oranlarında karbon elementinin birleşiminden meydana gelir. Çeliğin sınıflandırılması yapılırken de çelik alaşımında yer alan karbon miktarına bakılması gerekir.

Çeliğin Kullanımı ve Kullanım Alanları

Çeliğin kullanımı ve kullanım alanları incelendiğinde birçok sonuçla karşılaşılmaktadır. Genel kullanımı açısından çelik malzemeler özellikle inşaat sektörü açısından önemlidir. Kullanımı bakımından da çelikle birçok işlem yapılabilmektedir.

 • Kaynak işlemleri için çelik kullanılabilir.
 • Isıl işleme duyarlı olan çelik, istenilen sertliğe ulaşabilmektedir.
 • Çeliğin belirli bir ısıya ulaşabilme özelliği presleme, dövme, haddeleme yöntemleri sayesinde istenilen şekle sokulabilmesini sağlar.
 • Çelik aynı zamanda presleme ve haddeleme yöntemi kullanılarak soğuk olarak da şekillendirilebilmektedir.
 • Çeliğin bir diğer özelliği de boyanmaya, metal ve plastik maddeler ile kaplanmaya müsait olmasıdır.

Çelik Konstrüksiyon Yapılar

Tüm taşıyıcı sistemleri çelikten üretilen yapılar çelik konstrüksiyon yapılar olarak tanımlanmaktadır. Bu yapılar özellikle deprem riskinin yüksek olduğu alanlarda daha sık tercih edilmektedir. Türkiye’deki kentleşmenin 1. ve 2. Derece deprem bölgelerinde yoğun olarak bulunması çelik evlerin daha fazla tercih edilmesinde etken olmaktadır.

Çelik yapıların diğer taşıyıcı sistemlere kıyasla üstün mekanik özelliklere sahip olması, sahip olduğu uygulama kolaylıkları önemli avantajları arasında yer alır. Hızlı ve güvenli yapılar olan çelik evler ekonomik açıdan da avantaj yaratan özelliği ile öne çıkmaktadır. Çelik evlerin bazı özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ekonomiktirler,
 • Hızlı kurulum imkânı sunarlar,
 • Yüksek dayanıma sahiptirler,
 • Uzun ömürlü yapılardır,
 • Üstün mekanik özellikleri bulunur,
 • İmalat, montaj ve işçilik açısından tasarrufludurlar,
 • Sökülüp takılabilir ve yeniden monte edilebilir özellikleri vardır,
 • Geri dönüştürülebilir malzemelerdir,
 • Isı yalıtımı sayesinde kullanım kolaylığı ve tasarruf sağlarlar,
 • Sağlıklı malzemeden yapılmış olması çelik evlerin önemli özelliklerinden biridir,
 • Çeşitli coğrafi koşullar için uygundurlar.

Çelik Ev Nedir?

Çelik ev yaşam, alanları inşa edilirken çelik malzeme kullanılmak sureti ile yapılan evlere verilen isimdir. Çelik uygun maliyetli bir malzemedir. Günümüzde birçok alanda kullanılabilen çelik, konut inşaatını karşılama noktasında da önemli bir malzemedir.

Çelik evler istenilen özelliklere uygun olarak tasarlanabilir. Büyüklük açısından da istenilen ölçülerde yapılabilen bu evlerde taşıyıcı duvarlar, kolon ve döşeme panelleri çelikten yapılır. Yapılarda kullanılan çelik profiller sıcak daldırma galvaniz teknolojisi aracılığıyla üretilmiş olan saclardan soğuk biçimlendirme yöntemi kullanılarak yapılır.

Çelik evler hızlı kurulum süreçleri, dayanım yüksekliği, yalıtım avantajları sayesinde betonarme yapılara kıyasla daha fazla tercih edilmektedir.  Çelik malzemelerin taşınması sırasında güç kaybı oluşmamaktadır. Deprem anında titreşim enerjisini tutması sayesinde yapının dayanıklılığını artıran çelik, güvenilir bir malzeme oluşu ile de öne çıkar. Çelik dökümü sırasında donma, yanma gibi zararlara uğramayan bir malzemedir.

Çelik Evlerin Betonarme Evlere Kıyasla Avantajları Nelerdir?

Çelik evler betonarme evlere kıyasla avantaja sahiptir. Bu tür yapıların sahip olduğu özellikler tercih edilmelerinde önemli bir etkendir. Çelik yapıların hafif olmaları betonarme yapılardan ayrılmalarına yol açar. Sağlamlık açısından da betonarme yapılara kıyasla daha uzun ömürlü olan çelik evler, montajı kolay yapılabilen inşaat türlerinden biridir.

İşçilik ve zaman tasarrufu yaratması bu tür evlerin ekonomik açıdan da kullanıcı dostu olması ile sonuçlanmaktadır. Bu tür evler betonarme yapılara göre hızlı yapılabilir. Sökülüp takılabilen çelik evler aynı zamanda malzemesi sebebi ile geri dönüştürülebilmektedir. Betonarme yapılar yıkım işlemine maruz kaldıklarında moloz olur. Bununla birlikte çelik evlerde tamamına yakın bir oranda dönüşüm sağlanmaktadır. 

Çelik evler hava koşullarından bağımsız olarak inşa edilebilirler. Yüksek yangın güvenliğine sahip olması bu evlerin önemli bir avantajıdır. Kullanım amacı değişikliği oluşması durumunda çelik evlerin yeni amaca uygun dönüştürülebilmesi de oldukça kolaydır. Rüzgarlar, olumsuz hava koşulları çelik evleri etkilemeyen durumlardır. Bu yapılar enerji verimliliği bakımından da avantajlı yapılardır.

İç ve dış hava transferinin çok az olduğu bu evler mevcut ısısını kolaylıkla korur. Yapım sürecinde kullanılacak camlar sayesinde ısıyı ve güneş ışınlarını kontrol edebilmek de mümkündür. Bu evler depremlerden çok daha az etkilenmesi, güvenli oluşu sebebi ile sıklıkla tercih edilmektedir. Çelik, çevre dostu bir malzemedir. Bu özelliği sebebi ile çelik evler çevreye zararı olmayan yapılardır.

Yeniden dönüştürülebilir olması çelik evlerin farklı kullanım alanlarına uygun olarak dönüştürülmesi açısından önemlidir. Betonarme yapılara kıyasla daha ekonomik oluşu da çelik evlerin bir diğer özelliğidir. Çelik profiller sökülüp takılırken zarar görmez ve özelliklerini yitirmez bu sebeple de sıklıkla tercih edilir. Çelik evlerde temel atılması ve evin inşasına kadar geçecek olan süre betonarme evlere kıyasla daha kısadır.

Deprem sırasında yüksek dayanıma sahip olan bu tür evler zarar görmemeleri nedeni ile de tercih edilmektedir. Dünya genelinde yaygın bir yapı türü olan çelik evlerin üretimi 1950’li yıllardan itibaren daha sık yapılmaktadır. Kullanım sürecinde bakımlarının doğru yapılması sayesinde çelik evler uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Çelik evler inşa edilmeden önce saha kontrollerinin ve zemin etütlerinin yapılması gerekir. Zeminin uygun özellikler taşıması sayesinde yapının uzun yıllar sağlıklı bir biçimde kullanılması kolaylaşır. Bu tür evler tek katlı olabileceği gibi birden fazla kat da çıkılabilir. Evin inşası sırasında kullanılan malzeme kalitesi evin maliyeti üzerinde doğrudan etkili olur. Betonarme yapıların yanında çelik evler yüksek dayanıklılığı ile öne çıkar. 

İstenilen büyüklükte ve modelde inşa edilebilen çelik evler günümüzde sıklıkla tercih edilen yapı türleri arasında ilk sırayı alması bakımından önemlidir. https://www.kutahyakaleprefabrik.com çelik evlerin üretimi konusunda sektörde deneyim sahibi bir firmadır. Profesyonel anlamda hizmet veren firma alanında uzmanlık sahibidir.

Kütahya çelik ev üreticisi olarak sizlere çözümler sunuyoruz.

Bizimle iletişime geç !

Teklif Formu
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?